Ministerstwo Finansów – SPLIT

Od 1 lipca 2018 r. Ministerstwo Finansów nakłada na polskie banki i firmy obowiązek otwarcia i prowadzenia dedykowanych rachunków do rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). Dzienniku Ustaw.

W dniu 1 lipca 2018 wszyscy przedsiębiorcy prowadzący rachunki firmowe  w swoich Bankach  będą mogli skorzystać z nowego typu przelewu, który pojawi się w bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej ich banku.

Mechanizm Podzielonej Płatności jest rodzajem przelewu, w którym kupujący oprócz kwoty brutto podaje zawartą w nim kwotę VAT wskazaną na fakturze. Kwota netto ma trafić na rachunek bieżący kontrahenta, a kwota VAT na dedykowany rachunek VAT sprzedawcy.

Dla każdego przedsiębiorcy posiadającego rachunek firmowy, w banku automatycznie i bez dodatkowych opłat powinien być otworzony specjalny rachunek o nazwie ?Twój bank konto VAT?.

Od 1 lipca 2018 r nie będzie możliwości korzystania z rachunków firmowych bez posiadania rachunku VAT w danym banku.

Firmy nie będące podatnikiem VAT zgodnie z ustawą mają również obowiązek posiadania rachunku VAT. W takim przypadku rachunek będzie aktywny lecz nie wykorzystywany.

Jeśli przedsiębiorca rozlicza się z innymi firmami z Polski za pomocą przelewów w złotówkach, to będzie mógł skorzystać z Mechanizmu Podzielonej Płatności. MPP dotyczy wyłącznie rozliczeń między przedsiębiorcami w formie przelewu, nie obejmuje płatności gotówką lub kartą.

Pamiętaj, przelew w Mechanizmie Podzielonej Płatności dotrze do odbiorcy tylko wtedy, gdy wskazał na fakturze numer rachunku firmowego. MPP nie obejmuje transakcji pomiędzy Twoją firmą a osobą prywatną. Jeśli zlecisz przelew w MPP kontrahentowi, który podał na fakturze numer konta osobistego, wówczas przelew wróci na Twoje konto firmowe.

Twoje faktury pozostaną bez zmian. Co więcej nie musisz znać numeru rachunku VAT sprzedawcy, ani umieszczać swojego numeru rachunku VAT na fakturze. Rozpoznaniem i rozdzieleniem środków z przelewu zajmie się bank.